• Projekty

PROJEKTY TECHNOLOGICZNE OBIEKTÓW GASTRONOMICZNYCH.


W odpowiedzi na oczekiwania naszych klientów wprowadziliśmy usługę wykonania projektu technologicznego. Na etapie planowania inwestycji należy mieć na uwadze wiele czynników, nie tylko ograniczenia przestrzeni ale przede wszystkim funkcjonalność urządzeń, ich rozstaw oraz zgodność z obowiązującymi przepisami.


Projekt technologiczny oraz wizualizacje pozwalają inwestorowi zapoznać się z efektem końcowym realizacji na etapie planowania. Dzięki temu można uprzednio nanieść poprawki, ewentualne zmiany i uniknąć błędów w doborze urządzeń bądź ich rozmieszczenia. Projekt to gwarancja sukcesu inwestycji. Doświadczony technolog dostosowuje projekt do oczekiwań klientów oraz możliwości technicznych lokalu.


DOBRY PLAN PRZEKŁADA SIĘ NA EFEKTYWNOŚĆ INWESTYCJI.


Oferowana usługa jest wykonywana przez specjalistów posiadających wieloletnie doświadczenie w projektowaniu lokali gastronomicznych. Dobry plan zawsze procentuje, zarówno na etapie przygotowania projektu jak i funkcjonowania obiektu gastronomicznego. Nasi projektanci oferują optymalne rozwiązania w zakresie doboru sprzętu co pozwala to zminimalizować koszty oraz wyeliminować nietrafione zakupy. Dodatkowo mają Państwo pewność, iż projekt jest nie tylko dostosowany do wymogów Sanepidów ale zawiera także wytyczne dotyczące instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej oraz wentylacji. Usługa pozwala też określić wstępnie koszty przedsięwzięcia.


Inwestycja w projekt technologiczny jest minimalna w stosunku do całkowitych kosztów otwarcia lokalu gastronomicznego i zwraca się z ogromną nawiązką.